محققان انستیتو پاستور امكان تشخیص دوساعته سل را فراهم كردند

» سرویس: علمی و فناوری - پژوهشی

محققان دامپزشكی انستیتو پاستور ایران موفق به طراحی و سا خت سه نوع كیت تشخیص سل شدند كه می‌تواند در مدت زمان حدود دو ساعت با دقت 85 درصد این بیماری را تشخیص دهد.

دكتر احمد بهره‌مند، عضو هیات علمی و رییس بخش سل انستیتوپاستور ایران در گفت‌وگو با خبرنگار «پژوهشی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، اظهار كرد: در این طرح سه كیت تشخیص سریع سل از خلط بیماران مسلول، تشخیص سریع سل مقاوم از خلط بیماران مسلول و تشخیص سریع سل از مایع پلور طراحی و ساخته شد كه با توجه به این كه این كیت‌ها برای نخستین بار در جهان توانسته‌اند سل را در كمتر از دو ساعت با دقت 85 درصد تشخیص دهند، این روش به عنوان یك روش تشخیصی جدید معرفی شده اند.

وی با بیان اینكه این كیت‌ها دارای گواهی ثبت اختراع ملی و بین‌المللی و استاندارد CE اروپاست، تصریح كرد: در حال حاضر 200 عدد از این كیت‌ها ساخته شده و آماده ارائه به مراكز تشخیص طبی و درمانی است. روش تشخیص بیماری سل در این كیت‌ها به روش كشت سلولی شباهت دارد اما تفاوت آن در میزان صحت كمتر آزمایش (85 درصد) و مدت زمان مورد نیاز كمتر برای جواب آزمایش (دو ساعت) نسبت به روش كشت است.

بهره‌مند با اشاره به گران بودن و پیچیدگی تكنولوژی دیگر روش‌های تشخیص سل در دنیا، گفت: این روش تشخیص سریع سل برای نخستین بار در جهان معرفی شده و با استفاده از این كیت‌ها می‌توان به راحتی و در مدت زمان بسیار كم با تغییر رنگ كیت احتمال ابتلا به بیماری را تشخیص داد به گونه‌ای كه در این روش با توجه به دقت 85 درصدی آن پس از مثبت بودن آزمایش برای حصول اطمینان بیشتر از دیگر روش‌های تشخیصی استفاده می شود.

رییس بخش سل انستیتو پاستور ایران با تاكید بر سرعت تشخیص بیماری به عنوان یكی از ویژگی‌های كیت‌های تشخیص سل كه می‌تواند بیماری را در مراحل ابتدایی شناسایی كند، تصریح كرد: در این روش خلط بیمار را گرفته و در محلول‌های مخصوص حل می‌كنیم تا با قرار گرفتن بر روی فیلترهای تعبیه شده این كیت در صورت وجود بیماری، سلول‌های بیمار به آنتی‌بادی‌هایی كه در ادامه بر روی فیلتر ریخته می‌شوند چسبیده و تغییر رنگ دهند. به گفته این عضو هیات علمی انستیتو پاستور ایران، این روش درمانی در مقیاس آزمایشگاهی بر روی حیواناتی مانند خرگوش با موفقیت تست شده و تا كنون با دقت 85 درصد موفق به شناسایی باسیل‌های سل در 400 بیمار (از جمله 400 بیمار افغانی در مناطق زابل و زاهدان و بیماران مشكوك به سل در یكی از بیمارستان‌های سنگال) شده‌ایم.

بهره‌مند با اشاره به تحقیقات یك دهه‌ای بر روی این طرح، خاطرنشان كرد: تشخیص سریع، كم هزینه و بدون نیاز به تجهیزات گرانقیمت و پیچیده یكی از مهمترین ویژگی این روش به شمار می‌رود اما باید مطالعات بالینی و میدانی را در مناطق پرشیوع مانند زابل و زاهدان و كم شیوع مانند یزد ادامه دهیم تا بتوان این روش درمانی را برای عرضه به تمامی بیمارستان‌ها و مراكز تشخیص بیماری آماده كرد.

رییس بخش سل انستیتو پاستور در پایان عنوان كرد: این طرح دارای گواهی ثبت اختراع در كشور آمریكا و چندین مقاله چاپ شده در مجله علمی بین‌المللی است.